Bez kategorii

Podatki za import auta z USA do Polski

podatki za import auta z usa
Przy imporcie pojazdu do Polski z USA należy spełnić określone wymagania dotyczące dokumentacji, aby transakcja przebiegła pomyślnie. Jak to zwykle bywa w przypadku “przesyłek” do każdego innego kraju, trzeba wypełnić i wysłać określone dokumenty oraz uiścić opłaty. Aby uzyskać więcej informacji na temat kosztów związanych z wysyłką samochodu z USA za granicę, przeczytaj dokładnie poniższy artykuł. 

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę są podatki. Jakich opłat musisz zatem dokonać przy sprowadzaniu auta z USA?

 

Ile kosztuje podatek importowy w Polsce?

Gdy produkty są wprowadzane do UE, należy je zgłosić organom celnym zgodnie z ich klasyfikacją w Nomenklaturze scalonej (CN). Dokument CN jest aktualizowany i publikowany co roku, a najnowszą wersję można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Polska stała się częścią unii celnej UE. Oznacza to, że we wszystkich państwach członkowskich obowiązują takie same stawki cła importowego. Stawki taryfowe zawarte są we Wspólnej Taryfie Zewnętrznej Unii Europejskiej. Informacje o stawkach celnych są dostępne w bazie danych Zintegrowanej Taryfy Wspólnoty Europejskiej (TARIC). Eksporterzy amerykańscy chcący wejść na polski rynek mogą uzyskać przydatne informacje w Urzędzie Unii Europejskiej i Spraw Regionalnych w Departamencie Handlu USA.

Polska Służba Celna posiada oficjalną Przeglądarkę Taryfową (moduł Zintegrowanego Systemu Taryfowego – ISZTAR), która dostarcza informacji o taryfach towarów w obrocie międzynarodowym. Przeglądarka Taryfowa zawiera dane z systemu TARIC (nomenklatura towarów, stawki celne, ograniczenia, kontyngenty taryfowe, pułapy i zawieszenia taryfowe) oraz przepisy krajowe (VAT, akcyza, ograniczenia i środki pozataryfowe). Przeglądarka jest obsługiwana przez Departament Celny Ministerstwa Finansów w ramach ISZTAR4.

Narzędzie do wyszukiwania taryf w bazie danych celnych jest dostępne na trade.gov (wymagana bezpłatna rejestracja), aby oszacować cła i podatki.

Mówiąc najprościej, podatek importowy pobierany od przesyłki wyniesie 23% pełnej wartości Twoich przedmiotów.

Ile kosztuje opodatkowanie auta, które sprowadzamy do Polski?

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, obowiązują podobne zasady naliczania ceł i podatków od pojazdów. Dokładne koszty będą się różnić w zależności od specyfikacji pojazdu, wysokości kosztów transportu, ubezpieczenia i tego, czy kwalifikujesz się do bezcłowego importu. Generalnie opłata wynosi około 10%, z podatkiem VAT 23%. Istnieje również podatek graniczny, który waha się w zależności od wielkości silnika. Ale o tym pisaliśmy już w artykule: https://seaside-cars.pl/czy-oplaca-sie-sprowadzic-samochod-z-usa/

 

Jak mogę sprowadzić samochód z USA do Polski?

Istnieje również możliwość bezcłowego transportu z USA do Polski. W końcu koszt sprowadzenia pojazdu z zagranicy zależy głównie od odległości, co w połączeniu z ceną pojazdu może znacząco wpłynąć na całkowity koszt kupującego. Ostatecznie więc nabywca musi zdecydować, czy cała operacja będzie opłacalna. A jeśli tak, to nic dziwnego, że kupujący szukają sposobów na maksymalne zaoszczędzenie na transporcie. Jeśli jesteś jednym z nich, najpierw zastanów się, w jaki sposób chcesz sprowadzić zakupiony pojazd do kraju. Do wyboru są trzy podstawowe opcje:

  1. samodzielny transport wyrejestrowanego pojazdu,
  2. samodzielny przewóz pojazdu zarejestrowanego jeszcze za granicą,
  3. powierzenie przewozu pośrednikowi.

 

Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z pomocy pośrednika może znacząco ułatwić sprawę. Nie musisz załatwiać sam wszystkich formalności, a jeśli jesteś niezbyt obeznany z tematem, pośrednik na pewno wyjaśni Ci wszystkie kwestie związane z podatkami za sprowadzenie samochodu z USA do Polski. 

Dla niektórych dystans może być problemem, dla innych przeszkody formalne. Czasami decydującym czynnikiem jest po prostu wygoda. Bo po co miałbyś się przejmować, skoro możesz zorganizować transport i pozwolić przewoźnikowi załatwić wszystko? W Seaside Cars kompleksowo zajmujemy się zakupem i importem aut z USA, Kanady, czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mamy na koncie (na ten moment) już ponad kilkaset takich zleceń.

 

Jakie koszty poniesiesz po sprowadzeniu pojazdu? 

Na pewno masz świadomość, że zakup pojazdu z zagranicy wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych formalności. Za wszystkie musisz zapłacić. Nie lekceważ jednak swoich obowiązków, bo możesz tylko sprawić sobie niepotrzebne kłopoty. Podsumowując, jeśli sprowadzasz auto z USA do Polski, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami przy imporcie pojazdu spoza UE. Oprócz podatku akcyzowego będziesz musiał również zapłacić 10% cła i podatek VAT. Stawka w Polsce może sięgać nawet 23%. Aby nieco obniżyć ten koszt, możemy sprowadzić Twoje auto do portu np. w Niemczech, gdzie zapłacimy tylko 19% VAT. W przypadku importu pojazdu z kraju europejskiego, ale nie należącego do UE (np. Szwajcarii lub Norwegii) nie musisz płacić cła, ale nadal musisz zapłacić VAT. 

 

Podsumowując, każdy nabywca samochodu jest zobowiązany dokonać tak zwanych opłat importowych. Ich wysokość jest uzależniona od kilku czynników. Należy więc wziąć pod uwagę wysokość cła, pojemność silnika oraz wysokość podatku VAT. Kiedy już Twój samochód będzie w Polsce – tutaj też musisz liczyć się z opłatami. 

Osoba, która sprowadza pojazd z USA do Polski zapłaci cło w wysokości 10%, akcyzę wahającą się w granicach 3,1% do 18,7% oraz podatek VAT. Wynosi on 19% w przypadku zakupu samochodu standardowego oraz 8% w przypadku zakupu samochodu zabytkowego ze Stanów Zjednoczonych.

Nie ma co ukrywać… Proces zakupu i importu auta z USA jest dość złożony. Dlatego warto zastanowić się, czy nie bardziej opłaca się skorzystać z usług doświadczonego pośrednika jak Seaside Cars. Mamy tu pewność, że wiedza i doświadczenie zdobywane przez lata pozwolą na bezproblemowe dostarczenie Twojego auta pod dom 🙂

Zapraszamy do kontaktu => KLIK