Bez kategorii

Rejestracja auta z USA – poradnik KROK PO KROKU

rejestracja auta z usa w polsce
Rejestracja auta sprowadzonego z USA do Polski jest dość prosta, podobnie jak w większości krajów UE. Chociaż istnieją różnice między tym, jak niektóre kraje europejskie radzą sobie z rejestracją pojazdów, proces i wymagania są mniej lub bardziej zharmonizowane w krajach członkowskich.

Planujesz kupić samochód w USA i nie wiesz co robić i gdzie jechać, aby go zarejestrować? Ten poradnik stworzony przez naszych specjalistów z Seaside Cars powstał właśnie dla Ciebie. Wykonaj te proste kroki, a proces rejestracji samochodu będzie dla Ciebie prostym zadaniem.

Ps. Korzystając z naszych usług od początku do końca pomożemy i pokierujemy Cię z właściwymi dokumentami do odpowiedniego urzędu :). Część formalności załatwimy za Ciebie.

Aby dowiedzieć się więcej sprawdź nasz cennik i skontaktuj się z nami: CENNIK IMPORTU AUT Z USA

 

W tym artykule dowiesz się jak wygląda procedura rejestracji auta sprowadzonego z USA do Polski

Podatki płacone od importowanego pojazdu w Polsce również są zgodne z normami europejskimi. Obowiązuje 10-procentowy podatek od samochodów, 22-procentowy podatek od ciężarówek i dodatkowy podatek VAT w wysokości 23% od używanych pojazdów. Łatwo zauważyć, jak może to szybko zwiększyć koszty, szczególnie w przypadku pojazdów o wyższej wartości, ponieważ podatek VAT jest oparty właśnie na niej. Ale jak wiemy już z pozostałych artykułów nawet te podatki nie spowodują, że auto sprowadzone z USA będzie droższe niż kupione na rynku krajowym, czy europejskim. Zerknij na pozostałe artykuły na naszym => BLOGU

 

Wymagane dokumenty rejestracyjne pojazdu

Dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu w Polsce są prawie takie same jak w innych krajach europejskich. Należą do nich (w zależności od pojazdu te dokumenty mogą się nieco różnić):

  1. Fakturę zakupu lub umowę kupna-sprzedaży (z kwotą transakcji)
  2. Title, czyli dowód rejestracyjny
  3. Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy
  4. Potwierdzenie dokonania opłat celnych
  5. Polski przegląd techniczny
  6. oraz oczywiście dowód osobisty lub paszport 🙂

Dokumenty z USA oraz opłaty celne musimy mieć przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego (dokumenty w oryginale).

Należy zauważyć, że istnieją inne wymagania dotyczące innych typów pojazdów, takich jak większe samochody osobowe. W takich przypadkach pobierana jest dodatkowa opłata w postaci podatku akcyzowego lub opłaty recyklingowej. O tym też już wspominaliśmy w poprzednich artykułach.

 

Zasoby dotyczące rejestracji pojazdów w Polsce i kontrola przydatności do ruchu drogowego

Podatki importowe dla pojazdów wysyłanych do Polski będą się różnić w zależności od typu, wielkości i wieku pojazdu. Zasadniczo odpowiadają one innym krajom UE, z podatkiem importowym wynoszącym od 8% do 12% i podatkiem od wartości dodanej (VAT) w wysokości 19-25%.

 

Inspekcja Zdatności do Ruchu Drogowego

Zanim pojazd zostanie zarejestrowany w Polsce, musi przejść badanie przydatności do ruchu drogowego. Pojazdy, którym wydano świadectwo zgodności WE, mogą być zwolnione z kontroli wstępnej. Typowe aspekty pojazdu, które będą kontrolowane podczas badania przydatności do ruchu drogowego, obejmują:

  • Stan opon i hamulców,
  • Świateł i sygnałów,
  • Podwozia i zawieszenia,
  • Poziom emisji spalin.

 

Ciekawostka: 

Aby móc poruszać się po polskich drogach, obywatele amerykańscy muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy lub polskie krajowe prawo jazdy: amerykańskie prawo jazdy bez IDP jest niewystarczające. Amerykanie mogą korzystać z międzynarodowego prawa jazdy przez sześć miesięcy od daty wjazdu do Polski. Ambasada USA w Warszawie oraz Konsulat Generalny w Krakowie informują, że wydawanie prawa jazdy i rejestracja pojazdów w USA regulowane jest prawem stanowym. W przypadku chęci uzyskania potwierdzenia autentyczności dokumentu lub danych osobowych kierowcy lub uzyskania interpretacji przepisów związanych z wydawaniem prawa jazdy i rejestracją pojazdu należy skontaktować się z właściwym stanowym biurem Departamentu Pojazdów Samochodowych (DMV).

 

Rejestracja samochodu z USA – instrukcja (podsumowanie)

Cały zestaw wymaganych dokumentów i procedura zależy od samochodu, który chcesz zarejestrować – czy jest to samochód nowy, używany, czy specjalny (np. auto-ambulans).

Przed wizytą w urzędzie rejestracyjnym upewnij się, że Twój samochód posiada wszystkie niezbędne dokumenty, tłumaczenia oraz ważny przegląd techniczny/badania techniczne.

Poniżej znajdziesz wykaz dokumentów, które musisz zebrać, aby zarejestrować samochód sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych do Polski:

  1. wniosek o rejestrację pojazdu;
  2. dowód własności pojazdu lub jeśli samochód jest zarejestrowany za granicą na inną osobę, podpisane pełnomocnictwo potwierdzające przekazanie pojazdu (faktura, umowa kupna, akt podarunkowy itp.);
  3. dowód rejestracyjny lub podobne dokumenty;
  4. tablice rejestracyjne (jeżeli przyjechały z zakupionym autem);
  5. jeśli samochód jest sprowadzony z kraju spoza UE, musisz przedstawić także dowód odprawy celnej;
  6. dowód zapłaty podatku akcyzowego; zaświadczenie Dozoru Technicznego Pojazdu (w niektórych miejscach nie można tego zrobić bez polskich tablic rejestracyjnych, więc lepiej zapytać o tę kwestię wcześniej w urzędzie);
  7. dowód uiszczenia opłaty skarbowej
  8. dowód tożsamości: powinieneś przebywać w Polsce legalnie, przedstawić ważny paszport oraz dowód czasowego pobytu (zaświadczenie o adresie czasowego pobytu) w Polsce;
  9. jeśli właścicielem pojazdu jest osoba prawna, konieczne będzie przedłożenie aktualnego odpisu z KRS.

 

Nie zapominaj, że jeśli Twoje dokumenty są wystawione w innym języku niż polski, przed złożeniem wniosku o rejestrację musisz dokonać ich tłumaczenia przysięgłego.

Po zdobyciu wszystkich dokumentów należy udać się do Urzędu Miasta lub Dzielnicy, a dokładniej do Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tam należy złożyć wniosek i dokumenty wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej. Możesz również złożyć wniosek o rejestrację online za pośrednictwem strony internetowej Rady Miasta lub przesłać wniosek pocztą.

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z USA do Polski wymaga znajomości pewnych przepisów. Jeśli nie jesteś do końca pewny, od czego zacząć i gdzie się udać, warto zapytać o poradę w Urzędzie Miasta. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje postępowanie jest właściwe i nie tracisz czasu, załatwiając stos niepotrzebnych dokumentów.

 

Pamiętaj, że korzystając z usług Seaside Cars importera aut z USA Kanady Dubaju otrzymujesz profesjonalną opiekę na każdym kroku zakupu auta.

 

Zapraszamy do kontaktu – sprawdź naszą ofertę importu aut z USA => KLIKNIJ TU