Bez kategorii

Piszczące hamulce w aucie – jak sobie poradzić?

piszczace hamulce auto z usa
Często po sprowadzeniu auta z USA dokonujemy podstawowego serwisu. Oleje, filtry, płyny… Chcąc mieć 100% pewności, że auto nas nie zawiedzie przez długi czas podejmujemy decyzję o serwisie hamulców.

 

Serwis hamulców w autach z USA

Jak wiadomo auta z USA przeważnie są dość duże i ciężkie, tym bardziej warto rozważyć sprawdzenie całego układu hamulcowego. Wymieniamy płyn hamulcowy, sprawdzamy wycieki, ale także wymieniamy tarcze, klocki, bębny hamulcowe (w starszych modelach). Jednak po serwisie okazuje się, że piękne, nowe hamulce zaczynają nas irytować ;).

Coś piszczy!

Skąd bierze się ten denerwujący pisk z hamulców, skoro są nowe, świeżo co wyjęte z pudełka?  Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie 🙂 

 

Dlaczego nowe hamulce piszczą?

Pisk hamulców jest częstym problemem w przypadku nowych hamulców, ale jest kilka powodów, dla których może się to zdarzyć.

 1. złe oczyszczenie elementów hamulcowych, np prowadnic
 2. błędny dobór części
 3. stare i niesprawne zaciski hamulcowe
 4. niestarannie złożone części
 5. nie oczyszczone powierzchnie cierne
 6. uszkodzony klocek lub tarcza hamulcowa
 7. stary i niespełniający wymagań płyn hamulcowy
 8. uszkodzenie układu hamulcowego (np. pompy hamulcowej lub wycieki płynu)

Pisk hamulców to zjawisko, które występuje podczas “uruchamiania” hamulców i ocierania się klocków o tarczę. Powoduje to wysoki dźwięk, który może być bardzo denerwujący i rozpraszający.

 

Problem piszczących hamulców

Zanim przejdziemy do rozwiązań, ważne jest, abyś zrozumiał, dlaczego tak się dzieje. Istnieją dwa główne powody, które powodują pisk hamulców Twojego samochodu:

1.Problemy mechaniczne z układem hamulcowym. 

Jeśli coś jest nie tak z klockiem hamulcowym, wirnikiem lub zaciskiem, wpłynie to na sposób ich funkcjonowania i sprawi, że zużyją się szybciej niż zwykle. Gdy tak się stanie, mogą nie być w stanie uchwycić tarczy na tyle, aby zapobiec piszczeniu przy każdym hamowaniu. W takim przypadku należy jak najszybciej oddać je do sprawdzenia przez profesjonalnego mechanika, aby mógł on naprawić zaistniały problem, zanim ulegnie on pogorszeniu lub spowoduje większe uszkodzenia w innych częściach pojazdu.

2. Źle wyregulowane hamulce 

Jeśli od jakiegoś czasu nie sprawdzałeś swoich hamulców lub nie wiesz jak to zrobić samodzielnie, to być może popełniłeś jakieś błędy przy ich regulacji po zamontowaniu nowych lub wymianie starych na nowe. 

3. Główną przyczyną piszczących hamulców jest jednak brak właściwego oczyszczenia powierzchni ciernych.

Często nowe tarcze pokryte są powłoką zapobiegającą korozji. Po założeniu nowych tarcz i nowych klocków ta powłoka zbiera się na klocku co powoduje wpadanie w drgania klocka na tarczy efektem czego jest pisk. 

Taki klocek należy zdemontować, nawet papierem ściernym “ściągnąć” warstwę lakieru ochronnego, który zebrał się na klocku.

Można także za pomocą papieru ściernego lub pilnika zebrać nieco z brzegów klocka hamulcowego, tak aby podczas hamowania klocek gładko stykał się z tarczą hamulcową. 

4. Złe wyregulowanie powierzchni styku klocka z tarczą. Jeżeli mamy klocek, który “krzywo” przylega do tarczy także możemy spodziewać się pisków, ale przede wszystkim niskiej skuteczności hamowania, 

 

Serwis AutoDoc przygotował film, w którym przedstawione są najczęstrze problemy dotyczące piszczących hamulców:

 

Ponad to warto obejrzeć film kanału “Z pasją do mechaniki”, który przedstawia powód piszczenia nowych zestawów hamulcowych: 


Gdy elementy systemu hamowania są prawidłowo zamontowane i dobrej jakości, samochód zatrzyma się przy minimalnym wysiłku. Jeśli słyszysz piszczące lub zgrzytające dźwięki z hamulców, oznacza to, że technika hamowania jest nieprawidłowa lub że hamulce wymagają naprawy.

 

Nieprawidłowości w układzie hamulcowym mogą powodować następujące problemy:

 • Droga hamowania wydłuża się;
 • Klocki hamulcowe mają zmniejszoną żywotność;
 • Zmniejsza się skuteczność hamowania;
 • Koła blokują się podczas ostrego hamowania i wpadają w poślizg na powierzchni drogi (zwykle dzieje się to przy większych prędkościach).

 

Zachowanie wysokiej sprawności układu hamulcowego to podstawa bezpieczeństwa! Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości podczas hamowania natychmiast powinieneś zająć się serwisem hamulców. O ile niesprawny silnik spowoduje, że nie ruszysz o tyle brak sprawnych hamulców nie pozwoli Ci w porę zahamować co może przyczynić się do negatywnych skutków.