Bez kategorii

Koszt importu auta z USA

Import towarów do innego kraju może być skomplikowanym procesem. Ten proces może być jeszcze bardziej zagmatwany, jeśli nigdy wcześniej przez niego nie przechodziłeś. Dlatego poniższy artykuł pozwoli zrozumieć Ci jakie koszty należy ponieść przy sprowadzaniu auta z USA. Pamiętaj, że niektóre kraje nie mają ceł, a inne mają je dosyć wysokie. Należy je zapłacić, zanim będziesz mógł przywieźć swoje towary do kraju. Nieodebranie tych przedmiotów może skutkować sankcjami karnymi lub zajęciem towarów przez organy celne.

Koszt wysyłki samochodu do Polski

Stawki frachtu morskiego są na różnym poziomie w zależności od dostępności kontenerów, czy “obłożenia” przewoźnika. Natomiast poza zakupem auta należy uwzględnić koszty samego importu.

Cena obejmuje: 

 • odprawę celną w USA, 
 • profesjonalny załadunek pojazdu
 • i wysyłkę do wybranego portu. 

 

Stawki frachtu eksportowego nie obejmują kosztów miejsca docelowego, takich jak rozładunek w Polsce, polska odprawa celna, cła importowe lub rejestracja lokalna. Obecny podatek importowy od samochodów w Polsce wynosi 10% cła i 23% VAT. 

Istnieje kilka różnych metod transportu samochodów za granicę. Sposób wysyłki Twojego samochodu będzie zależeć od Twoich potrzeb jako klienta, Twoich oczekiwań dotyczących ostatecznej dostawy za granicę oraz wybranego przez Ciebie portu przybycia. 

Wysyłka samochodów do Polski odbywa się zazwyczaj we wspólnym kontenerze. Do kontenera 40-stopowego możemy załadować do 4 pojazdów, ale 3 to także normalna liczba dla pełnego załadunku kontenera. Zanim będziesz mógł wyeksportować swój pojazd, musisz dostarczyć oryginalny, wyraźny tytuł do odprawy celnej. Jeśli niedawno kupiłeś pojazd, musisz mieć również rachunek sprzedaży. Twój status będzie decydował o tym, czy ponosisz odpowiedzialność za jakiekolwiek polskie podatki i podatki akcyzowe. 

W przypadku Polski i wszystkich europejskich portów bazowych czas żeglugi jest szybszy w przypadku żeglugi ze wschodniego wybrzeża. Skraca to czas dostawy oraz koszty frachtu morskiego. Jednak nie wszyscy mieszkają wystarczająco blisko wschodniego wybrzeża, aby mogli tutaj zostawić swój pojazd do wysyłki. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, w których skład wchodzi, na przykład pełna usługa odbioru krajowego i transport samochodu do najbliższego magazynu.

Najważniejszym, co należy wiedzieć podczas wysyłki samochodu do Polski jest to, że podatek importowy pobierany od przesyłki wyniesie 23% pełnej wartości Twoich pojazdów. Możesz importować tylko samochód zarejestrowany na obecnego właściciela. Jeśli jesteś obywatelem UE, import samochodu do Polski nie spowoduje nałożenia dodatkowych ceł ani podatków importowych, chociaż nowe samochody poniżej 6 miesiąca nie są zwolnione z podatków. 

Dokumenty potrzebne do odprawy celnej Polski to m.in.:

 • tytuł pojazdu,
 • dowód osobisty (paszport),
 • ubezpieczenie,
 • oryginalna rejestracja pojazdu,
 • dowód zamieszkania (polski lub amerykański),
 • list przewozowy,
 • polski numer NIP.

 

Średni koszt międzynarodowej wysyłki samochodu waha się od 700 do 5000 USD za standardową usługę transportową. W przypadku transportu lotniczego, a nie morskiego, koszty mogą wynosić od 5000 USD do maksymalnie około 40 000 USD.

Dokumenty wymagane do eksportu i importu pojazdu 

Wysyłka samochodu ze Stanów Zjednoczonych wymaga odprawy celnej USA. Ten krok wymaga przedłożenia kilku dokumentów, aby udowodnić rządowi USA, że jesteś właścicielem samochodu. Oto wymagane dokumenty:

 • rachunek sprzedaży pojazdu,
 • oryginalny tytuł pojazdu – jeśli pojazd jest obecnie objęty zastawem, musisz również dostarczyć list potwierdzający zastaw,
 • formularz pełnomocnictwa,
 • wypełniony formularz dostawy online,
 • kopia paszportu (jeśli jesteś obywatelem międzynarodowym bez paszportu USA),
 • kopia listu EIN, jeśli jesteś obywatelem USA.

 

Polska jest podobna do innych krajów UE pod względem naliczania ceł i podatków od pojazdów. Dokładne koszty będą się różnić w zależności od specyfikacji pojazdu, wysokości kosztów transportu, ubezpieczenia i tego, czy kwalifikujesz się do bezcłowego importu. Generalnie dla mniejszego sedana będzie opłata w wysokości około 10%, z podatkiem VAT 23%. Istnieje również podatek graniczny, który waha się w zależności od wielkości silnika.

Jeśli przeprowadzasz się do kraju i deklarujesz zamieszkanie w swoim nowym domu, możesz kwalifikować się do bezcłowego transportu samochodu jako część swojego gospodarstwa domowego. Będziesz musiał poinformować organy celne i wypełnić niezbędną dokumentację w postaci deklaracji importowej, aby udowodnić, że posiadasz samochód i jeździsz nim w USA przez ponad 6 miesięcy.

Ubezpieczenie wysyłki samochodu

Przy wysyłce czegokolwiek za granicę ubezpieczenie jest zawsze opcją. Jest ono obliczane na podstawie wartości pojazdu. W kontenerze można przewozić prawie każdy rodzaj towaru – samochody, motocykle, łodzie, a w zależności od wielkości i wagi nawet sprzęt budowlany, samoloty i helikoptery. Dopóki pojazd mieści się w kontenerze i jest legalny eksport z USA i import do Polski, możemy go odebrać, załadować i wysłać.

Niebezpieczna pogoda, pożar, kradzież i niewłaściwa obsługa podczas podróży to ryzyko, z którym mierzysz się przy każdym imporcie samochodu z USA do Polski. Ubezpieczenie przesyłki chroni Twój ładunek, chroni Cię przed dodatkowymi stratami i zapewnia spokój ducha. 

Kontenery mogą nie tylko spaść ze statków z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, ale również mogą być niewłaściwie obsługiwane w porcie, powodując znaczne uszkodzenia ładunku wewnątrz. Kontenery można upuścić, można je przewrócić, a niektóre mogą nawet zapalić się z powodu przewożenia niebezpiecznych towarów. Dlatego wykupienie ubezpieczenia na czas importu samochodu z USA do Polski jest najkorzystniejszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Podsumowując

Zakup samochodu w USA to wiele korzyści (doskonałe wyposażenie, jasna historia samochodu, stosunkowo niewielki przebieg itd), natomiast, aby w pełni cieszyć się tam zakupionym autem należy spełnić szereg wymogów formalnych, które są dość restrykcyjne. Nie łatwo też pomylić się w obliczeniach stosownych opłat i podatków. Dlatego, aby zaoszczędzić sobie nieprzespanych nocy warto oddać ten proces w ręce ekspertów. Importer aut z USA – Seaside Cars, od wielu lat zajmuje się profesjonalnym importem aut z USA. Setki zadowolonych klientów postanowiło nam zaufać, o czym świadczą liczne pozytywne opinie, a dziś cieszą się pojazdami za znacznie niższą cenę niż z rodzimego rynku. 

Jeżeli chcesz sprawdzić jakie ile dokładnie będzie kosztować doprowadzenie Twojego wymarzonego auta – skontaktuj się z nami. To nic nie kosztuje. Płacisz dopiero, gdy będziemy licytować wybrane auto 🙂