Bez kategorii

Jakie auta opłaca się sprowadzić z USA?

jakie auta oplaca sie sprowadzic z usa (1)
Jakiś czas temu panowało przekonanie, że nie warto sprowadzać samochodów z innych krajów, ponieważ są w gorszym stanie niż te, które wyszły z polskich salonów. Jednak z czasem wiele osób zaczęło przekonywać się, że do Polski trafiają towary nie najlepszej jakości, natomiast często w zawyżonej cenie.

Dla wielu był to szok! Stąd ponownie pojawił się trend na sprowadzanie również aut z zagranicy. Tym bardziej, że w innych krajach szybciej uporządkowywano historię pojazdów i trudniej było ukryć, co rzeczywiście działo się z autem, ile miało kolizji, czy ucierpiało w poważnym wypadku. Nie można było też zmieniać przebiegu – w Polsce „kręcenie licznika do tyłu” stało się karalne dość późno, natomiast samochody będące w obiegu wciąż pochodzą sprzed roku dokładniejszej ewidencji przebiegowej aut 😉

Obecnie, auta lekko uszkodzone najchętniej sprowadza się z krajów takich jak Niemcy, Belgia, Holandia, ale także coraz częściej z USA. Istnieje szereg korzyści dla specyficznej grupy klientów, którzy decydują się na auto z importu z USA. I o tym głównie będzie dalsza część artykułu.

Sprawdź też ile kosztuje sprowadzenie auta z USA – CENNIK

 

Stan samochodów sprowadzanych z USA

Choć zdarza się, że część aut jest po ciężkich kolizjach i ich naprawienie graniczy z ogromnymi wydatkami finansowymi, to znacznie częściej możemy trafić na auta, które mają niewielkie usterki lub problem w postaci blachy wymagającej odpowiedniego podejścia. Równie często na aukcjach trafiamy na auta, które są w bardzo dobrym stanie wizualnym, a problemem tkwi w niepoprawnym funkcjonowaniu jakiegoś drobnego moduły. Na szczęście, zanim przystąpimy do licytacji auta w domu aukcyjnym, mamy często możliwość do zapoznania się z dokumentacją techniczną oraz stanem pojazdu. Możemy zawczasu zadecydować, czy naprawa danych części będzie dla nas opłacalna na podstawie wszystkich kosztów, które potrzebujemy zawrzeć w naszym budżecie. Auta po ciężkich kolizjach są dużą rzadkością, najczęściej w domach aukcyjnych natrafiamy na auta z mniejszymi usterkami wymagającymi mniejszego wkładu finansowego. Możemy się zastanawiać, dlaczego Polak miałby kupić auto, z którego zrezygnował przeciętny Amerykanin i czy na pewno jest to opłacalny biznes? Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę amerykańską kulturę, to okazuje się, że biznes ten w przypadku pewnych samochodów pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. A to wszystko dlatego, że w USA panuje zupełnie inna mentalność środowiskowa. Po pierwsze, Amerykanie często nie fatygują się z naprawą, jeśli pojazd zaczyna szwankować – po prostu chętnie wymieniają auto na inny, nowszy model. Po drugie, jest tam duża równowaga między popytem a podażą – praktycznie każdy Amerykanin ze źródłem dochodu posiada samochód i jeździ nim do pracy lub na uczelnię, a obecna konkurencja rynkowa producentów samochodowych prześciga się w tym, aby nowy nabywca wybrał właśnie jego. Dzięki temu auta są budowane z lepszych materiałów, często posiadają bardzo bogate wyposażenie (a na pewno lepsze niż auta europejskie). Solidność w budowaniu auta przekłada się na jego mniejsze zużycie.

Istnieją badania porównawcze, które dokumentują, że pięcioletnie auto z przebiegiem około stu tysięcy kilometrów w Europie jest w znacznie gorszej kondycji niż auto z takim samym przebiegiem, tym samym stażu i tym samym modelu w Ameryce.

To poważnie daje do myślenia, bo jeśli chcemy posiadać auto, które posłuży nam bardzo długo i jest to dla nas inwestycja w wymarzony samochód, to wtedy zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o solidniejszych produktach amerykańskich.

 

Jakie samochody najczęściej wybierają Polacy na import z USA?

Generalnie, do importu z USA najlepiej sprawdzają się (i przynoszą najwięcej oszczędności) cztery typy samochodów.

Pierwsza grupa aut to samochody sportowe. Na przykład, takie jak Mustang. Jest to opcja dla tych, którzy uwielbiają auta „na wypasie”, rzadkie i trudno dostępne modele aut. W całej Europie samochody typu muscle car Mustang są trudno dostępne w sprzedaży, a co za tym idzie – także gorzej wyposażone, bo jednak dealerzy tych aut próbują się ich „pozbyć”. Decydując się na import Mustanga z Ameryki, mamy szansę dostać to, o czym marzymy – włącznie z bogatym wyposażeniem – w cenie zdecydowanie niższej, niż musielibyśmy zapłacić w Europie.

Drugim argumentem przemawiającym za sprowadzaniem aut z Ameryki jest fakt, że drogi w Stanach są w znacznie lepszej kondycji niż europejskie, co także przekłada się na fakt, że sportowe, czy luksusowe samochody, z kilkuletnim stażem, wciąż będą w bardzo dobrej kondycji, ale i znacznie niższej cenie rynkowej. Dodajmy do tego lepszej jakości materiały, z których są zbudowane, oraz lepsze rozwiązania konstrukcyjne – i być może sprowadzimy dla siebie auto, które będzie nam towarzyszyło przez wiele następnych lat.

Kolejną grupą samochodów, które opłaca się importować z USA, są samochody klasyczne, czy zabytkowe. Definicją samochodu zabytkowego jest to, że ma ono ponad 30 lat. W Polsce do tej pory po ulicach możemy zobaczyć auta typu Fiat 126p i nie brakuje osób, które chętnie poddają renowacji bardzo stare polskie modele. Podobnie jest w przypadku prawdziwych, klasycznych samochodów, które zostały zaprojektowane i skonstruowane w USA. Szukając prawdziwego okazu, dobrze jest poszukiwać sprzedawcy z Kalifornii, ponieważ stan ten posiada taką aurę pogodową, która sprzyja klasycznym autom. Może zdarzyć się i tak, że z importu przyjedzie do nas klasyk całkowicie zdrowy i suchy bądź z minimalną ilością korozji.

Warto tutaj pamiętać, że samochody zabytkowe zwolnione są z pewnych opłat takich jak cło, a sam podatek VAT ulega zmniejszeniu aż do 8%. Dla mechaników uwielbiających pracę z samochodami naprawianie ewentualnych usterek w takich klasykach może być i czystą przyjemnością, i mniej skomplikowanym zajęciem, niż w przypadku nowoczesnych modeli.

Trzecią grupą samochodów, jakie definitywnie opłaca się sprowadzać z USA, są samochody elektryczne. Po pierwsze, ponieważ są uznawane za bardziej ekologiczne rozwiązanie, czeka na nas wiele oszczędności w naszym portfelu z tytułu zwolnionych opłat. A po drugie, pojazdy tego typu są łatwo dostępne na rynku amerykańskim, za to stosunkowo wciąż rzadkie na rynku europejskim, zatem ich wyjściowa cena w Stanach będzie niższa od ceny obowiązującej w Europie. I jest to jeden z tych argumentów, który bardzo przemawia dla kogoś, kto poszukuje tańszej alternatywy przy kupnie auta.

Czwartą kategorią samochodów jakie opłaca się sprowadzić z USA są auta typu SUV, VAN, czyli auta rodzinne. Tu mamy pełen wachlarz samochodów do wyboru. Amerykańskie auta generalnie są większe, bardziej przestronne i lepiej wyposażone niż wersje na rynek europejski. Dlatego szukając auta rodzinnego warto rozważyć zakup w USA, ponieważ otrzymamy: auto doskonale wyposażone: często z ekranami, DVD, telewizją, wielką nawigacją, elementami umilającymi komfort podróży jak wentylowane fotele, wielostrefową klimatyzację, czy automatycznie otwierane drzwi, klapę bagażnika, czy nowoczesne systemy bezpieczeństwa.

Każdy z tych 4 typów samochodów sprowadzanych z USA znajdzie swojego amatora na rynku Polskim. Z całą pewnością powierzenie procesu znalezienia i sprowadzenia, a nawet naprawy takiego auta firmie takiej jak nasza – Seaside Cars – pozwoli uniknąć stresu podczas procedur importowych, a doświadczenie i wiedza w naprawie aut zaoszczędzić dużo pieniędzy. Biorąc pod uwagę jakość, rocznik i oszczędności na takim atucie (nawet do 40% wartości w europie) warto rozważyć taki zakup 🙂

Zapraszamy do kontaktu  => KLIKNIJ ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ ILE BĘDZIE KOSZTOWAĆ TWOJE WYMARZONE AUTO?