Bez kategorii

Jak sprowadzić auto z USA?

jak sprowadzic auto z usa
Auta z USA to temat niezwykle kuszący dla tych, którzy lubią prawdziwe okazje i fajne autka w przystępnej cenie. Jednak, czy łatwo jest sprowadzić auto z zagranicy? Okazuje się, że temat dla laika jest niezwykle skomplikowany i warto tutaj w tej materii polegać na wiedzy specjalistów. Sprowadzając auto z zagranicy, a tym bardziej z USA, raczej mamy niewielkie szanse, aby przekonać się o prawdziwej wartości takiego samochodu. A tymczasem, zbieranie doświadczenia metodą prób i błędów może być kosztowniejsza, niż wstępnie zakładamy.

Nasz artykuł przeprowadzi Cię przez wszystkie czynności, jakie są niezbędne do cieszenia się autem z USA w Polsce. Za moment dowiesz się, co potrzebujesz zrobić, aby móc jeździć amerykańskim autem po polskich drogach.

 

Import aut z USA do Polski – teoria a praktyka

Każdy z nas wie, na czym polega import. Jest to sprowadzenie danego przedmiotu czy towaru z innego kraju do Polski. W przypadku rynku motoryzacyjnego, niezbędna jest znajomość tematu, ale też przede wszystkim amerykańskich warunków rynkowych i prawa. Nie wybierając się tam, by obejrzeć auto, powinniśmy posiadać informacje na temat samochodu, które są rzetelne i nie powinniśmy nigdy sugerować się tylko tym, co widzimy. To jedna z typowych pułapek, które należy umiejętnie obejść, decydując się na auto z USA. Ponadto, sprowadzanie samochodu samemu z zagranicy kojarzy się z wielką niewiadomą oraz dużą ilością procedur, które trzeba będzie przejść. W tym momencie zastanówmy się, czy gra jest warta świeczki i warto podjąć takie ryzyko? Amerykańskie samochody znane są ze swojej jakości oraz lepszego wyposażenia niż te dostępne w Europie. Dużo modeli aut dostępnych jest wyłącznie w Ameryce, a dzięki temu – są również dużo tańsze niż w Europie (i bardziej atrakcyjne pod kątem wyposażenia). Finalnie – im droższe auto chcemy mieć, tym większa oszczędność. Ostatecznie, wychodzimy na plus i okazuje się, że warto jest podjąć taką decyzję.

 

Gdzie szukać auta do sprowadzenia z USA?

Zacznijmy od podstawowej rzeczy – określenia naszego budżetu. Następnie, warto jest sprecyzować swoje oczekiwania odnośnie typu i modelu auta oraz ewentualnie – wyposażenia. Potem, warto patrzeć na typowe aukcje internetowe, na których można znaleźć tego typu auta. Popularnymi portalami aukcyjnymi są między innymi copart.com i iaai.com. Cieszą się one dużą popularnością z uwagi na bezpieczeństwo, jakie zapewniają uczestnikom aukcji.

Aukcja jak to aukcja – wygrywa najlepsza oferta. Zatem z góry określamy, jaką maksymalną kwotę mamy do dyspozycji. Przy korzystaniu z usług firm specjalizujących się w imporcie aut, jak Seaside Cars, pamiętamy o konieczności wpłacenia kaucji w wysokości 10% lub kwoty ustalonej z góry (inaczej nazywane jest to także wadium). Jeśli wygramy licytację, nasza kwota zostanie zaliczona do ceny licytowanego auta, a jeśli nie – możemy ją wykorzystać przy następnej licytacji. Oczywiście, decydując się całkowicie o rezygnacji z zakupu, całość kwoty wpłaconej w ramach kaucji tudzież wadium zostanie nam zwrócona.

 

Co po wygranej licytacji samochodu?

Przepisy stanowią, że za wygrane na licytacji auto płacimy w ciągu 48 godzin od momentu zamknięcia aukcji (to zależy od domu aukcyjnego). Każdy dzień zwłoki to dodatkowa, nieopłacalna kara finansowa. Należy uważać, komu zlecamy zakup auta na akcji. Dobry importer posiada odpowiednie dokumenty i umowy z domem aukcyjnym pozwalające na zakup naszego wymarzonego auta. 

 

Zapłacony zakup, opłaty zrealizowane – co dalej?

Aukcja i sprawy finansowe to pikuś w porównaniu z tym, co na nas czeka, kiedy fizycznie samochód jest już prawie nasz – my teraz musimy go do Polski sprowadzić. Często auta kupuje się w niedalekiej odległości od portu, co skutecznie pozwala obniżyć dodatkowe koszty transportowe (nie powinno to być jednak warunkiem nr 1 przy wyborze auta). Następnie, trzeba wybrać firmę, która podejmie się transportu samochodu drogą lądową do portu. Auto musi także jakoś przepłynąć do Polski, dlatego musimy wybrać też przewoźnika morskiego. Koszta, które musimy wziąć pod uwagę, to nie tylko opłaty za same usługi transportowe, ale także opłaty portowe, akcyzy i opłaty celne (w tym momencie stanowią one 10-20% wartości samochodu; dużo zależy oczywiście od kursu walut).

Wiele osób decyduje się na transport samochodu do najbliższego Polsce portu niemieckiego – a związane jest to z tym, że podatki VAT w Niemczech są po prostu niższe niż w Polsce. Na dobrze zorganizowanym transporcie możemy zaoszczędzić nawet 600 dolarów. Samochód, którego cło i podatki zostały opłacone w Niemczech, zyskuje status pojazdu wewnątrzwspólnotowego. To ważna informacja, ponieważ po sprowadzeniu auta do Polski postępujemy administracyjnie tak, jakbyś auto sprowadzili z tego kraju.

 

Auto jest w europejskim kraju.

Ostatnim krokiem o charakterze transportowym jest pokonanie ostatniego odcinka dzielącego nas z kraju, w którym znajduje się nasze auto, do naszego domu.

 

Auto pod Twoim domem – czy to już koniec?

Kiedy Twoje auto znajduje się już pod Twoim domem, pozostają dwie ważne kwestie do zrealizowania. Po pierwsze, należy auta dostosować do panujących w Polsce przepisów drogowych. Najczęściej dotyczyć będzie to wymiany świateł tylnych. Po drugie, należy przystąpić do rejestracji auta z USA w Polsce. Ten proces wymaga skompletowania wszystkich wymaganych dokumentów, takich jak: wniosku o rejestrację, dotychczasowego dowodu rejestracyjnego, dowodu odprawy celnej, potwierdzenia własności, oryginalnej faktury zakupu, protokołu z badań technicznych oraz pozytywnej opinii na temat stanu technicznego, paszportu lub dowodu osobistego a także świadectwa dopuszczającego pojazd do ruchu po drogach europejskich. Nasi klienci często zlecają Seaside Cars kompleksowo: naprawę auta, przystosowanie do warunków europejskich, wszelkie tłumaczenia oraz formalności. Wówczas auto jest dostarczane “na gotowo” nowemu właścicielowi :). 

 

Skomplikowane? Podsumujmy jak sprowadzamy samochody ze Stanów Zjednoczonych?

Proces jest bardzo długi, żmudny i skomplikowany, więc dlaczego nie skorzystać z naszej pomocy? Działamy w tym obszarze profesjonalnie od wielu lat i posiadamy znakomite doświadczenie. Możesz skontaktować się z nami przez telefon, mailowo, czy też aplikacje takie jak Messenger lub Whatsapp. Razem z Tobą ustalimy całkowity budżet, jaki będzie potrzebny od momentu wygrania aukcji do momentu zarejestrowania auta w Polsce. W obszar kalkulacji zaliczymy także koszty wchodzące w skład naprawy auta. W budżecie zamieścimy także wyliczone koszty transportu lądowego w obszarze Stanów Zjednoczonych, morskiego do Europy, wszystkie niezbędne opłaty celno-skarbowe.

Przed uruchomieniem licytacji sprawdzimy dla Ciebie historię serwisową i kolizyjną samochodu. Po akceptacji z Twojej strony podpiszemy umowę oraz przystąpimy do licytacji auta. Po wygranej aukcji, my pomożemy w przelewie, natomiast po Twojej stronie pozostanie kwestia opłacenia samochodu wraz z prowizjami i kosztami transportu (choć to też możemy zrobić za Ciebie).

Następnie, po zaksięgowaniu wpłaty, odbierzemy Twój samochód i przewieziemy na jeden z terminali, gdzie samochód będzie czekał na załadunek do kontenera. Otrzymasz dostęp do wszystkich informacji on-line, dzięki którym będziesz mógł śledzić transport Twojego auta. Będziesz mógł nawet podejrzeć aktualną pozycję statku przewożącego Twój samochód, a także zostaną Ci dostarczone zdjęcia wykonane zaraz po odbiorze auta z domu aukcyjnego.

Auto drogą morską dociera do portu w Bremerhaven w Niemczech. Po dotarciu, zostaje wyładowane z kontenera i odprawione. Opłaty możesz opłacić sam – możemy także w tym Ci pomóc. Po opłaceniu należności, zlecony zostaje transport lądowy pod adres przez Ciebie wskazany lub bezpośrednio do jednego z kilku współpracujących z nami warsztatów, które podejmą się kompleksowych napraw zarówno mechanicznych, jak i blacharsko-lakierniczych. Zamontujemy odpowiednie oświetlenie, zgodne z przepisami prawa polskiego, wgramy dla Ciebie systemy w języku polskim oraz pozostałe aplikacje, w tym zaktualizujemy mapy i fale radiowe.  Nasza oferta obejmuje także tłumaczenie dokumentów, zlecenie oględzin auta przez rzeczoznawcę – jest to niezbędne, aby móc zarejestrować auto w Polsce. Auto zgodnie z życzeniem klienta może zostać umyte i doprowadzone do stanu wręcz idealnego – dzięki czemu przyjedziesz po śliczne auto bez konieczności martwienia się o cokolwiek.

 

Czy warto skorzystać z usług Seaside Cars – import samochodów?

Dzięki nam, unikniesz dużo stresu, problemów oraz – bardzo prawdopodobne – nadmiernych wydatków. Oferujemy usługę kompleksową od A do Z, a wszystkie informacje będziesz mieć w jednym miejscu. Jest to ogromna wygoda, oszczędność zarówno finansów jak i czasu. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.