Jak importujemy auta z USA?
Po pierwsze, najpierw uzgadniamy wraz z naszym klientem oczekiwania oraz wymagania w stosunku zarówno do modelu, wyposażenia, jak i wspólnie pomagamy oszacować budżet. Odpowiednio przyrządzony kosztorys obejmuje wszystkie przewidywane i znane nam z doświadczenia szacunki, opłaty stałe i zmienne. Dzięki przygotowaniu takiego kosztorysu klient ma okazję do upewnienia się, że dysponuje odpowiednim funduszem, może też mieć okazję do porównania pomiędzy tym, co może dostać w Europie, a tym, co można sprowadzić z USA.
Co zawiera kosztorys?
W skład kosztorysu wchodzą (poza kosztem samochodu) między innymi opłaty związane z transportem auta, zarówno drogą lądową, jak i morską, opłaty do uiszczenia w urzędach oraz podatki w zależności od stanu, w jakim dojdzie do „zadokowania” auta w porcie. Kosztorys i określanie budżetu nigdy nie jest jedną, sztywną cyfrą – wydatki i koszty przedstawiamy w postaci zakresu cenowego, który może wahać się od kilku do kilkunastu procent.
Budżet określony – co dalej?
Dysponując budżetem, można określić dokładnie, czego oczekujemy od naszego przyszłego samochodu – klient określa interesującą go markę, typ pojazdu, a także podaje inne oczekiwania. Następnie, rozpoczynamy poszukiwanie pojazdu spełniającego wymagania w dwóch największych, popularnych i cieszących się uznaniem domach aukcyjnych – Copart i IAAI (ale nie tylko). Posiadamy bardzo duże doświadczenie i poszukując odpowiedniego samochodu dla klienta, zwracamy uwagę na takie informacje jak: historia pojazdu, specyfikacja techniczna, co jest uszkodzone i co wymaga naprawy. Szczególnie warte uwagi jest zwrócenie uwagi na dowód własności auta, który nie wygląda tak, jak w Polsce – znany jest on po angielsku pod słowem TITLE. Zakup auta z USA bez tytułu własności nie pozwoli nam zarejestrować go w Polsce, a w związku z tym nie będziemy mogli tego auta użytkować.
Warto wiedzieć, że prawie każde auto wystawione na aukcję posiada status auta pokolizyjnego, który oznaczony jest po angielsku słowem SALVAGE. To jednak nie ma najmniejszego wpływu na późniejszą rejestrację auta w Polsce – samochód przechodzi odrębne badania techniczne już w naszym kraju, zanim go zarejestrujemy i to badanie techniczne decyduje o rejestracji auta.
Kiedy poszukujemy auta dla naszego klienta, weryfikujemy wszystkie informacje w ten sposób, aby klient nie miał później problemów z rejestracją pojazdu!
Co sprawdzamy podczas weryfikacji ofert na aukcjach?
Przede wszystkim, jak wspomniane powyżej, weryfikujemy tytuł własności pojazdu. Po drugie, weryfikujemy całą historię pojazdu od momentu wyjechania z salonu do momentu wystawienia go na aukcję. Najważniejsze, weryfikujemy także stan pokolizyjny – sprawdzamy, co w aucie zostało uszkodzone. Czasem problemem w aucie jest to, że pewne moduły zaprzestały swojego działania, a usterka powiązana jest z elektryką. Mniejsze lub większe problemy blacharskie i lakiernicze również stają się przyczyną, dla której samochód przeciętny Amerykanin wystawi na aukcję. Zanim podejmiemy się licytacji samochodu, wszystkie informacje dokładnie sprawdzamy, weryfikujemy i upewniamy się, że możliwym jest naprawienie wszelkich uszkodzeń w rozsądnych dla klienta warunkach finansowych.
Aukcja zakończona, auto kupione – co dalej?
Następnym krokiem z naszej strony jest pomoc w opłacie w postaci przelewu na konto domu aukcyjnego. Ważnym jest, by tego przelewu dokonać w ciągu 24h od zakończenia wygranej aukcji – w ten sposób unikamy kar. Za każdy kolejny dzień zwłoki naliczana jest dodatkowa opłata. Po realizacji przelewu, kontaktujemy się ze sprzedawcą auta i zajmujemy się przewozem – spod adresu sprzedawcy, do terminalu/portu.
Załadowane auto na statku
Podczas transportu pojazdu wszystkie dane dotyczące aktualnej lokalizacji auta przekazywane są na bieżąco naszemu klientowi. Można śledzić dokładną pozycję statku za pomocą aplikacji. Dzięki temu nasz klient jest doskonale poinformowany, co dzieje się z jego zakupem, i nie musi się niczym przejmować.
Dokąd przypłynie Twoje auto?
Generalnie, zajmujemy się transportem morskim pojazdu do jednego z niemieckich portów – Bremenhaven. Stąd, po opłaceniu wszystkich należnych opłat, auto zostanie przetransportowane już pod adres wskazany przez klienta bądź bezpośrednio do jednego z naszych warsztatów, który zajmie się wszystkimi naprawami oraz wymianą oświetlenia na wymagane przez prawo polskie. Zanim jednak do tego dojdzie, auto zyskuje status uprawniający do dalszej rejestracji według przepisów prawa polskiego. My wybieramy port w Niemczech, a nie w Polsce, ze względów oszczędnościowych – prawo podatkowe dla towarów przybywających z USA do Niemiec mówi o niższej stawce VAT i w efekcie niższych opłatach, niż miałoby to miejsce, gdyby auto przybyło do jednego z naszych polskich portów.
Czas na naprawę i badanie techniczne
Po dotarciu auta do Polski, auto musi przejść niezbędne czynności naprawcze lub dostosowujące oświetlenie, a także badanie techniczne. Pozytywny wynik badania technicznego wpływa na rejestrację pojazdu do poruszania się po polskich drogach. Pomagamy zarówno w dostosowaniu pojazdu do aktualnych warunków opisanych prawem polskim, jak i przy sporządzaniu pełnej dokumentacji wymaganej przez nasze urzędy do rejestracji pojazdu. Na życzenie naszego klienta naprawiamy samochód w warsztatach, z którymi współpracujemy, możemy umyć, odświeżyć wnętrze i doprowadzić do wspaniałości 😉 , aby nasz klient mógł spod warsztatu odjechać swoim nowym nabytkiem nie musząc się o nic martwić.
Dlaczego warto nam zaufać?
Dla kogoś bez doświadczenia, proces importu auta z USA jest skomplikowany. Trzeba samemu pamiętać o wszystkich opłatach, organizować przejazdy, transport morski, a także wiedzieć, gdzie i komu za co zapłacić. Trzeba także umieć odróżnić samochód, który możemy zarejestrować w Polsce od tego, którego zarejestrować nie będziemy w stanie. Skomplikowany proces sprawia, że z USA opłaca się najbardziej sprowadzać auta nowsze rocznikowo, luksusowe, zabytkowe lub elektryczne. Dzięki naszemu doświadczeniu opracowaliśmy najskuteczniejsze i najszybsze sposoby, a co za tym idzie – także dużo bardziej oszczędne – sprowadzania aut z USA, dlatego warto postawić na naszą wiedzę.
Sprawdź KROK PO KROKU (klik) jak wygląda zakup i import samochodu w USA na naszej infografice